zagotovka_venikov_dlya_bani2[1]

Баня без віника неможлива. Віники додають не менше 50% задоволення та користі. З задоволенням все зрозуміло, а ость користь  в тому, що в умілих руках віники допомагають прогріти тіло, посилюють поверхневий кровообіг, очищують шкіру, здійснюють антисептичну дію, покращують вентиляцію бронхів та легень, заспокоюють нерви, знімають втому і ломоту в м’язах. Віники робляться з тонких гілочок багатьох рослин. Найпоширеніші – дуб та береза, але можна використовувати липу, ясень, горіх, черемуху, вишню, горобину, ольху, евкаліпт, ялинку, ялівець і навіть крапиву. Дуже цікаво комбінувати різні рослини. один віник кладеться під голову, а іншими (одним або двома) наганяється пара, відпускаються та змиваються всі “гріхи”. Не має потреби шмагати зі всієї сили та перетворювати їх на розги. Залиште це садистам та мазохістам.

У бані на базі відпочинку “Чайка” працює професійний  банщик, справжній повелитель віників та щіток, а також заготовлена достатня кількість віників за смішними цінами.


Баний віник — віник, який використовується для баних процедур.

Сенс парки з віником не в тому, щоб відшмагати один одного, що є сили. Віник — це не знаряддя для катування. Їм нагнітають жар, роблять масаж шкіри.


Сировина для банних віників

Віники в’яжуть з різних рослин[1]:

 • Березовий віник допомагає при болі, ломота в м’язах і суглобах після вправ та фізичних навантаженнях, добре очищує шкіру при схильності до висипання , прискорює загоєння ран та ссадин, надає заспокійливу дію, покращує настрій. Його особлива перевага – сильне розширення в віничком пару дрібних бронхів. Це сприяє відходженню мокротиння та покращує вентиляцію легенів. Незамінним для астматиків, курців зі стажем. В листтях берези є ефірні мастила, дубильні речі, вітамін Cпровітамін A. Після парки шкіра буде гладенька, еластична, приємного кольору. Настій віника в завершенні бані користне для шкіри голови: укріплює волосся та знищує лупу.
 • Дубовий віник більше підходить для людей з жирною шкірою. Він робить її матову та пружною, надає сильну протизапальну дію. Аромат дуба перешкоджає надмірному підвищенню артеріального тиску в парній. Листя дуба містять велику кількість дубильної речовини. Дубовий відвар використовується, як лікувальний засіб при деяких хворобах шкіри, при пітливості ніг. Заспокоює нервову систему після інтенсивних фізичних та розумових занять.
 • Липовий віник чудово усуває головний біль, має сечогіний ефект з м’якою дією на нирки, прискорює потовиділення, надає заспокійливе, прискроює загоєння ран, бронхорозширюючу, жарознижуючу дію.
 • Вільховий віник застосовують при застуді, ломоті в суглобах та м’язах.
 • Хвойний віник потрібно запарювати на протязі 10 хвилин в крутому кип’ятку. Як тільки він стане м’яким, можна починати паритися. Одну-дві хвойні гілочки корисно додати в березовий або дубовий віник. Настій такого віника можна використовувати і для поливу каменів, та для миття.

Хвойні віники не можна заготовляти наперед. Після висихання хвоя сиплеться. Використовувати тільки свіжими!

 • Евкаліптовий віник – частіше застосовують на Кавказі. Листя евкаліпту містять від 1 до 3 процентів ефірної олії, з чим і пов’язані його лікувальні властивості. Особливо добре він допомагає при нежиті, болях в горлі. В парній його притискають до обличчя і дихають 4-5 хвилин носом. Але він має і недоліки: у евкаліптового віника гілки занадто тонкі, гнучкі, а листя довге. Їм важко «керувати» під час парки.
 • Ранкові віники з листя горобини та трави піжми підсилюють процеси збудження в нервовій системі – знімають розслабляючий ефект впливу банної процедури, добре підготовлюють організм до роботи і дуже успішно застосовуються в першій половині дня.
 • Кропивний віник використовується при відчутті ломоти та болях у суглобах, м’язах або попереку після фізичного навантаження. Має потужну місцеву подразнюючу, відволікаючу, протизапальну дію. Кропивний віник – гарний засіб для лікування радикуліту, ревматизму, подагри. При його регулярному застосуванні знижується артеріальний тиск, знімається нервове напруження. Але при сильному хльостанні він швидко стає непридатним. Занурюють в горячу воду такий віник всього на декілька секунд. Паряться тільки після розігріву тіла, легкими помахами. Кропива засіб для реабілітації після переломів, розтягів, забоїв, гематом та ін.
 • Комбінований віник Гуканова — зв’язка з гілочок дуба, липи, берези з додаванням ялівця. Грубий ялівець розміщений у середені віника.

Віник можна зробити з гілочок практично всіх дерев та кущів, які достньо гнучкі, не мають колючок і не виділяють шкідливх речовин.

 • Непогані віники з клену, горіха, ясеня, в’яза. Дуже приємний віник з молодих паростків вишні, які зрізані на початку літа. Такий віник м’який, має гарний вишневий аромат. В віники можна додавати пучки лікувальних, ароматнихта будь-яких трав. В літку викорстовують повністю трав’яний віник, в тому числі і для разтирання. В сезон віники, звичайно, краще використовувати свіжими — тому, що саме вони містять багато ефірних олій та фітонцидов.

Різні породи рослин здійснюють своєрідну дію на людину. Одні віники заспокіюють, розслаблюють, відновлюють сили, сприяють сну (вечірні: берізовий, дубовий, евкаліптовий, комбінований); інші навпаки – збуджуючу дію (ранковий: горобина, піжма). Але і ті, і інші виконують чудовий терапевтичний масаж. Спробувати індивідуальну дію особисто на Вас різних рослин можна, тільки якщо ви полюбляєте паритися в літку. В цей час і потрібно визначитися, чого  заготовляти на зиму побільше.

Заготовка віників

114[1]

 • Березові віники

За давнім звичаєм віники заготовляли після  свята Трійці. Воно зазвичай випадає на початок-середину червня. Орієнтуватися необхідно на стадію дозрівання рослин, коли лист нйбільш міцний, але при цьому гілки треба брати з берез без сережок. Віники потрібно заготовляти в сухий день. Ломають віники в першу половину дня, післе сходу роси.  Для віника підходить плакуча береза.  Гілки у такого дерева дуже гнучкі і не ламкі. Добре підходять молоді березки, які ще ні разу не квітнули, вважається, що на них найсвіжіше листя.  Гілочки зв’язують нещільно. Вішають на жердини або розтягнуту мотузку під навіс, так, щоб не потрапляло пряме сонячне світло, там, де є гарний протяг. Через 6—7 днів, коли віники добре висохнуть, їх щільно зв’язують та розміщують на стелажі в сухому та добре провітрюваному приміщенні. Краще за все, коли віники мають форму віяла, а не мітли. Для цього свіжі віники розкладають на підлогу і кожен день перевертають до тих пір, доки вони не висохнуть.

 • Дубові віники ріжуть у червні – серпні в вогкуватому, затемненому лісі. Сушка та в’язка віника така як і березового.