Долина  р.Дніпро  з  прадавніх  часів  була  заселена  землеробами  та  ремісниками.  Перша  письмова  згадка  за  цю  місцевість  датується  1190 роком  в  «Київському  літопису»  і  описує  землі,  на  яких  у  майбутньому  виникло  місто Крилов,  мисливськими  угіддями  для  князів.

Енциклопедичний словарь Ф.А. Брокгауза та І.А. Єфрона Санкт-Петербург 1890—1907рр.

панорама города

Новогеоргиевск (Крылов) — заштатный город Александрийского уезда., Херсонской губ., на  р. Тясмин. В XII — XIII вв. здесь был один из “татарских перелазов” на Киевскую Русь. В 1615 г. здесь основано укрепленное поселение Крылов, при гетмане Дорошенко вынесшее ряд нападений, а  в 1674г. при гетмане Самойловиче разрушенное. В конце XVII столетия по другой стороне  р. Тясмин образовалась Крылова слобода из польских выходцев и раскольников. В 1741 г. слобода назначена сотенным поселением Миргородского полка, получив название Крылова шанца. С появлением сербов здесь был штаб Пандурского полка.  В  1784г. Крылов сделан посадом Екатеринославского  наместничества,  с 1795г. – уездным  городом  Вознесенского наместничества  и назван Александрией;  в 1806 г.  вновь получил  название Крылов;  в 1821 г. город переименован  в  Новогеоргиевск  и  отчислен к составу орденского кирасирского полка;  в 1860 г. передан в ведение общей  администрации  с  настоящим  своим  названием.

Наложение двух карт фарватера Днепра в районе Новогеоргиевска – Кременчуга — до и после затопления: карта 1980 года наложена на карту 1946 года. Компьютерная обработка О. Стана (Днепропетровск) и П. Назарова (Санкт-Петербург). Джерело: http://svetlovodsk.com.ua/3361-chronicle-of-the-city-novogeorgiyevsk.html

По состоянию на 1894г.: количество дворов – 1634, жителей – 12653чел., земли – 350 десятин , 3 православных церкви,  синагога,  приходское училище,  2 школы,  больница,  богадельня,  8 ярмарок,  лесные склады,  базары,  пристань  на р. Днепр.  Промышленных  заведений – 11,  в том числе:  3 кожевенных завода с оборотом в 60 тыс. руб. (центр кожевенного производства этого края); 3 салотопенных завода с оборотом в 24 тыс. руб.; 3 лесопильных завода с оборотом в 100 тыс. руб., вырабатывающих главным образом сосновый лес, для сплава по Днепру; винокуренный и 2 пивоваренных завода, 2 водяных мельницы (оборот 80 тыс. руб.), 45 бондарных мастерских, 4 кирпичных и 6 гончарных заводов, 66 мебельных, столярных и плотничьих мастерских, 4 экипажных, 11 слесарных мастерских, 18 кузниц. Оборот всех заведений до 250 тыс. руб. в год. Вблизи города велась разработка известняков и гранита.

Будівництво Кременчуцької ГЕС з  утворенням  водосховища  проковтнуло  багато  великих  і  маленьких  населених  пунктів найбільшим  з  яких  був  райцетр  Новогеоргіївськ,  зате  дало  життя  Світловодську.  Нове  місто  виросло  на  території  старих  поселень  Попівка, Городець  і  Табурище. На  протязі  кількох  років  новий  населений  пункт  будувався  ударними  темпами  і  в  1961 році  об’єднали  новобудови  зі  старими  поселеннями.  Нове  місто  назвали  Хрущов  (на  честь генсека),  але в зв’язку  з  забороною  давати  імена  живих  людей  у  1962 році  назву  змінили  на  Кремгес.  Така  назва  збереглася  до  1969р,  коли  знову  було  прийняте  рішення  про  зміну.  Нове  імя  Світловодськ теж  було  звязано  з  ГЕС,  тобто  Світло  від  води.  До  1989 року  населення  Світловодська  виросло  до  56 тисяч.  Працювало  кілька  потужних  оборонних  підприємств,  будувалося  житло,  школи,  лікарні,  планувалося  навіть  пустити  у  місті  тролейбус,  але  розпад  СРСР  і  наступні  події  не  дали  втілитися  цим  планам  у  життя.

Історія  бази  відпочинку  «Чайка»  починається  з  середини  1960-х  років,  коли  колгосп  ім.Чапаєва  виділив  Кіровоградській  облспоживспілці  ділянку  землі    на  околиці  села  Нагірне  для  організації  будинку  відпочинку.  На  цій  ділянці  збереглося  декілька  будівель  старого  Новогеоргіївська (корпуси  центральної  районної  лікарні).

Герб Новогеоргиевска

x_562687af[1]

Альбом фотографій Новогеоргієвська

x_a7b38e88[1]